KOSOVA'DA EZAN SESLERİ 'BAYRAMPAŞA CAMİSİNDEN' YÜKSELİYOR

Kosova’nın Mitroviça şehrinde 2012 yılında temeli atılan  ‘Bayrampaşa İsa Bey Merkez Camii’  törenle ibadete açıldı.

Kosova’nın Mitroviça şehrinde toplam 2 bin 500 metrekarelik bir alana kurulan, aynı anda 5 bin kişinin namaz kılabileceği cami, 48 metre yüksekliğinde 2 adet de görkemli minareye sahip.

Yapımı yaklaşık 2 yıl süren Bayrampaşa İsa Bey Camisi bölgenin en büyük camisi konumunda. Bundan sonra Kosovalı Müslüman’lar ibadetlerini bu camide yapabilecek.

Caminin açılış töreninde konuşan Başkan Atila Aydıner, “İnanıyorum ki, ‘Bayrampaşa İsa Bey Merkez Camii’ kardeş Kosova halkı ile tarihten gelen birliğimizi ve bütünlüğümüzü gelecek nesillere aktaracak. İki kardeş ülke Türkiye ve Kosova’nın ortak dili olacak” dedi.

Osmanlı’nın Balkanlar’da inşa ettiği camilerin yok edildiğini belirten Başkan Aydıner, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kosova Fatihi Murat Hüdavendigar’dan bu yana Balkan coğrafyasında her zaman yıkan değil yapan, kıran değil onaran olduk. Ancak Balkanlar’da ecdadımızın yaptığı camiler ve sanatla süslü eserler zalimce tahrip edildi, yakıldı, yıkıldı, yok edildi. Balkan Savaşları’ndan (1912-1913) tam bir asır sonra burada büyük bir cami inşa etmek Allah’a şükür bizlere nasip oldu. Asırlar sonra bölgenin en büyük camisi olarak projelendirilen Bayrampaşa İsa Bey Merkez Camisinin inşaatının tamamlanması için seferber olan Kosovalı kardeşlerimize, Bayrampaşa halkına, siyasi büyüklerimize, iş adamlarımıza, Diyanet İşleri Başkanlığımıza, İstanbul ve Bayrampaşa Müftülüğümüze huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun.”